ZIELONE KOKTAJLE 4 BŁĘDY, KTÓRE POPEŁNIASZ PRZY BLENDOWANIU ZIELONYCH KOKTAJLI

Green smoothies stały się ostatnimi czasy podstawowym składnikiem diet. To jeden z niewielu trendów, które niosą z sobą pozytywne konsekwencje na ludzki organizm, tymczasem stanowią także idealną alternatywę dla rygorystycznych diet. Wydawałoby się, że w sporządzaniu zielonych koktajli nie ma niczego trudnego. Wystarczy wrzucać wybrane, zielone łodygi, i zmielić. Czyżby? Okazuje się, że Polacy nadal nieumiejętnie sporządzają tego typu przekąski. Poniższy tekst, ma zatem za zadanie przedstawienie najczęściej popełnianych błędów podczas przygotowywania zielonych koktajli. Znając je, zdecydowanie zmniejszasz ryzyko ich popełnienia.

Zapraszamy do lektury!

Pierwszym, najczęściej popełnianym błędem jest wykorzystywanie do sporządzenia koktajli tych samych, zielonolistnych warzyw. Ze względu na łatwą dostępność, najczęściej wykorzystuje się tu szpinak, rzadziej jarmuż. Jakie są tego konsekwencje? Okazuje się, że nie tylko monotonia i nuda, ale także "przedawkowanie" niektórych substancji. Szczególnie niekorzystną substancją, która może w nadmiarze naprawdę zaszkodzić jest szczawian, a przecież na zielonych ryneczkach można znaleźć ogromną ilość zielonych warzyw, stanowiących alternatywę dla szpinaku lub jarmużu. Jako składnik zielonych koktajli doskonale sprawdzą się wszystkie rodzaje sałat od lodowej przez masłową, aż po gorzkawą rukolę. W sezonie, warto wybierać zaś wszystkie rodzaje naci, a więc pietruszki lub selera.

Drugim błędem jaki zdarza nam się popełniać to miksowanie zbyt dużej ilości składników. Ten aspekt, ma bezpośredni wpływ na smak smoothie. Nie każdy z nas może poszczycić się jego wyczuciem, stąd ten błąd. Tymczasem, by osiągnąć idealny koktajl o nieziemskim smaku zazwyczaj wystarcza zielenina i jeden owoc. Ryzykanci, mogą podjąć wyzwanie, sporządzić koktajle trójskładnikowe. Wspaniałą alternatywą jest udoskonalanie koktajli różnorodnymi przyprawami. Przyprawy korzenne, doskonale sprawdzą się w zielonych mieszankach z dodatkiem pomarańczy, jabłka lub gruszki.

Trzeci błąd z jakim spotykamy się często to sposób wypijania koktajlu. Ten, jest ściśle powiązany poprzednim punktem. Zazwyczaj, gdy sporządzaliśmy zdrowy, ale nie smaczny koktajl, chcemy go wypić jak najszybciej. Tymczasem, smooothie nie powinniśmy wypijać "duszkiem", ponieważ w ten sposób bomba witaminowa bezpośrednio do żołądka pomijając ważny etap przyswajania witamin. Nasze cenne witaminy i minerały, które chcemy dostarczyć z koktajlem, nie mają szansy odpowiednio się strawić i wchłonąć gdyż pozbawiamy ich wstępnego etapu trawienia. Jak zatem prawidłowo postępować z koktajlami. Tak naprawdę mamy go nie pić, a jeść!

Jak należy spożywać koktajle? Również pora spożywania koktajli ma znaczenie, a jest przyczyną najczęściej popełnianych błędów. Owoce, warzywa są zdecydowanie szybciej trawione niż mięso czy nabiał. Rozkład tych produktów zwany jest fermentacją, która należy do grona tych procesów, których nie powinno się zostawiać na noc, ponieważ może być ona przyczyną mdłości. Dodatkowo, cukry i kwasy niekorzystnie wpływają na szkliwo zębów. Najlepsze efekty wykorzystania maksimum składników oraz samopoczucia po spożyciu osiągniemy pijąc koktajl na śniadanie lub w odstępie ok. 2-3 godzin po innym posiłku lub na 1 godzinę przed posiłkiem.