Na który blender postawić?

Cena Nie ma się co oszukiwać – cena urządzenia jest zawsze ważna, chociaż oczywiście parametry dla wielu osób zdecydowanie będą stały na pierwszym miejscu. Koszt urządzenia waha się już od 25 złotych (choć te najtańsze modele nie poradzą sobie w kuchni), ale może wynosić grubo ponad 1000 złotych. Wszystko zależy tutaj od tego, jakie konkretnie zadania będziemy stawiać przed naszych blenderem, ale trzeba pamiętać, że blender droższy to niekoniecznie blender lepszy.

Urządzenia ręczne i kielichowe

Podstawową kwestią zawsze musi być zdecydowanie pomiędzy blenderem ręcznym i kielichowym. Blendery ręczne są poręczne, tanie i łatwe do przechowywania, ale wyraźnie słabsze od benderów kielichowych. Tylko w blenderach kielichowych da się na przykład rozdrabniać kostki lodu i ogólnie to właśnie w tym typie urządzeń pracuje się z rzeczami twardszymi. Warto podkreślić, że różnice w cenie nie bywają wcale duże.

Moc silnika

Moc, z jaką pracuje blender, bezpośrednio przekłada się na rodzaj produktów, z jakimi może się zmierzyć i to, w jakim stopniu je rozdrobni. Urządzenia słabsze niż 500W na samym początku są dość użyteczne, ale szybko ich zdolność do radzenia sobie z zamrożonymi produktami i twardszymi warzywami zaczyna być bardzo ograniczona. Ich czas pracy jest także dłuższy, więc słabszy blender nie oznacza żadnych oszczędności. Nie warto myśleć też o urządzeniach akumulatorowych, które zwykle nie za bardzo nadają się do czegokolwiek, a są drogie.

Obudowa

Do wyboru są urządzenia ze stali nierdzewnej i z plastiku. Jest to kwestia budżetu, ponieważ urządzenia ze stali są w sposób oczywiste bardziej wytrzymałe i nie grożą im odbarwienia. Są też cięższe, co ułatwia, pracę, ale ich ceny są odpowiednio wyższe. Jeśli już ktoś będzie się decydował na plastik, powinien unikać urządzeń białych, ponieważ odbarwiają się one na żółto.

Regulacja prędkości obrotowej

Niektóre produkty należy mielić szybko, a niektóre dają lepsze rezultaty przy mieleniu wolnym. Standardem są już dzisiaj blendery, które pozwalają na przynajmniej 2 prędkości mielenia, ale jeśli nie przekracza to budżetu, warto postawić na urządzenia z co najmniej 3 biegami i dodatkową funkcją turbo.

Jak szybko czyści się blender? Łatwość mycia

Najlepsze są blendery, które można myć pod bieżącą wodą, bo jest to wygodny i szybki sposób radzenia sobie z nimi. Ważne jest także to, by urządzenie było w stanie współpracować ze zmywarkami, co jednak jest już na dzisiaj w dużej mierze rynkowym standardem.